Zasada produkcji prądu w naszej instalacji fotowoltaicznej

Dzięki promieniom słonecznym wytwarzamy energię elektryczną w instalacji fotowoltaicznej. Pozyskane promienie słoneczne docierające do modułów PV wywołują ruch elektronów. Dzięki temu powstaje prąd stały, który przesyłany jest do inwertera przetwarzającego go na prąd zmienny, który płynie w gniazdkach elektrycznych naszego gospodarstwa. Napięcie wytwarzane przez system fotowoltaiczny wypiera to, które płynie z sieci firmy energetycznej. Nadwyżka lub pobór prądu z naszej produkcji zostają odnotowane przez zakład energetyczny dzięki licznikowi dwukierunkowemu.

działanie instalacji fotowoltaicznej

Jak wytwarzamy prąd w naszej instalacji fotowoltaicznej

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej zakład energetyczny dokonuje wymiany tradycyjnego licznika prądu na licznik dwukierunkowy. Licznik dwukierunkowy umożliwia odczyt wskazania energii, którą produkujemy i konsumujemy. W przypadku nadwyżki, energię wysyła/sprzedaje się do sieci publicznej. Taki bilans jest niezbędny w celu rozliczenia z zakładem energetycznym. Obecnie prosumenci, którzy wytworzą nadwyżki energii mogą ją odsprzedawać dzięki systemowi Net biling.

 

Działanie Net billingu w 5 krokach:

  1. Zielona energia z fotowoltaiki zasila urządzenia, które akurat pracują [autokonsumcja]
  2. Nadmiar energii jest eksportowany do sieci elektroenergetycznej.
  3. Twój sprzedawca energii odkupuje tę energię. Pieniądze trafiają na konto prosumenta jako depozyt.
  4. Pieniądze z depozytu pomniejszają rachunek za prąd. Niewykorzystane środki przechodzą na następny miesiąc.
  5. Pod koniec roku rozliczeniowego następuje rozliczenie i jeśli prosument wciąż ma pieniądze na koncie, może wypłacić 20% nadmiarowych środków,  bez podatku. Reszta przepada.

 

System Net billing, który umożliwia właścicielom instalacji fotowoltaicznych (PV) sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. W tym systemie, energia wyprodukowana przez panele słoneczne i niezużyta bezpośrednio przez właściciela, jest przesyłana do sieci. Następnie, energia ta jest rozliczana z energią pobieraną z sieci, według określonej stawki. Od lipca 2024 mamy rozliczenie godzinowe, a co za tym idzie magazynowanie energii, gdy stawka za kWh będzie niska, a sprzedawanie, gdy będzie droga stanie się idealnym sposobem na zwiększenie opłacalności rozwiązań OZE.

Najważniejsze zasady net billingu:

  • Rozliczana jest wartość [zł], nie ilość energii [kWh]
  • Wartość energii eksportowanej do sieci ustalana jest na podstawie średniej giełdowej ceny miesięcznej, a od 1 lipca od ceny godzinowej
  • Wartość sprzedanej energii obniża koszt energii czynnej, największego składnika rachunku za prąd
  • Zyski z odsprzedaży możesz jeszcze zwiększyć, inwestując w magazyn energii.

Z konsultantem VIA-SYSTEM dobierzesz odpowiednią moc fotowoltaiki oraz magazyn energii dla swoich potrzeb. Korzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia. Napisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń T. 668 362 730 już teraz.